درمان سرفه شدید در تهران

درمان سرفه شدید در تهران

درمان سرفه شدید در تهران : ریه و دستگاه تنفسی به ما امکان تنفس می­دهد. باعث می­شود اکسیژن وارد بدن شود (که به آن دم یا درون­داد گفته می­‌شود.) و  دی­‌ اکسید کربن را از بدن خارج می­کند (عمل بازدم یا برون­داد). به تبادل اکسیژن و کربن دی ‌اکسید، تنفس گفته می‌شود.

دستگاه تنفسی شامل چه قسمت‌هایی است؟

دستگاه تنفسی شامل بینی، دهان، حلق، حنجره، نای و شش‌ها می‌شود.

هوا از طریق بینی یا دهان وارد دستگاه تنفسی می‌شود. اگر هوا وارد سوراخ‌های بینی شود، گرم و مرطوب می­شود. موهای ریز به نام سیلیا (پرزچه) از مجرای بینی و سایر قسمت‌های دستگاه تنفسی محافظت می­کنند تا مانع از ورود گردوغبار و سایر ذراتی شود که از طریق هوا وارد بینی می­شود.

دو مجرای هوا (سوراخ بینی و دهان) در حلق یا گلو، پشت بینی و دهان، به‌هم می­رسند. حلق بخشی از دستگاه گوارش نیز هست زیرا هم هوا و هم غذا را حمل می­کند.

این مسیر در انتهای حلق به دو قسمت تقسیم می‌شود: یکی برای غذا (مری که به شکم منتهی می‌شود) و دیگری برای هوا. دریچه­ی نای (اپیگلوت)، قسمت کوچکی از بافت، هنگام قورت دادن غذا مسیری را که تنها هوا از آن عبور می­‌کند را می­پوشاند تا غذا و مایعات وارد ریه نشود. خرخره، یا حنجره، بالای لوله‌ی مربوط به ورود هوا قرار دارد. این لوله کوتاه حاوی یک جفت تار صوتی است که با مرتعش شدن تولید صدا می­کند.

درمان سرفه شدید

نای، در ادامه راه هوا پایین حنجره قرار دارد. دیواره‌های نای با حلقه‌های سفت غضروف محکم شده تا آن را باز نگه دارد. نای هم پوشیده از پرزچه است که مایعات و ذرات بیگانه را از راه ورود هوا دور نگه می­دارد تا وارد ریه نشوند.

انتهای نای به دو لوله‌ی راست و چپ به نام نایچه تقسیم می‌شود که به شش‌ها متصل است. نای در ریه به نایچه­ی کوچک­تر با لوله­‌های ریزتر به نام نایژک تقسیم می­شود. انتهای نایژک کیسه‌ ریز هوا به نام آلوئول قرار دارد و در واقع، تبادل اکسیژن و کربن دی ‌اکسید در این جا اتفاق می‌افتد. هر فرد صدها میلیون آلوئول در ریه دارد. به مجموعه­ی آلوئول، نایژک و نایچه درخت نایچه‌ای گفته می‌شود.

شش هم دارای بافت ارتجاعی است که به آن اجازه می‌دهد بدون تغییر شکل باد و خالی شود و با پوشش نازکی به نام پرده­ی جنب (Pleura) پوشیده شده است.

حفره یا قفسه­ی سینه محفظه­ی غیرقابل‌نفوذی است که از درخت نایچه‌ای، شش‌ها، قلب و سایر ساختارها محافظت می‌کند. قسمت فوقانی و کناری قفسه‌ی سینه از دنده و عضلات متصل به آن تشکیل شده و انتهای آن را ماهیچه­ی بزرگی به نام دیافراگم پوشانده است. دیواره­های سینه قفس محافظی به دور شش‌ها و سایر قسمت‌های قفسه­ی سینه تشکیل می‌دهد.

سرفه چیست؟

قبل از اینکه درباره سرفه­، خلط و روش‌های درمان مشکلات مرتبط با آن‌ها صحبت کنیم، بد نیست از زاویه‌ای دقیق‌تر و نزدیک‌تر با سرفه روبه‌رو شویم. سرفه‌کردن واکنشی طبیعی به مواد تحریک‌کننده‌ای است که می‌خواهند وارد ریه‌ها شوند. ذرات هوا، غذا و خلط‌ها باید از مجاری تنفسی بیرون بیایند. سرفه‌کردن روشی است که به‌کمک آن، مزاحم‌ها خارج می‌شوند و گلو و مجاری تنفسی صاف و پاک می‌شود. درواقع سرفه هم، مانند پلک‌زدن یا عطسه‌کردن، راهی برای محافظت از بدن است.

انواع سرفه و نوع درماه

سرفه‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

۱) سرفه شدید: این نوع سرفه تا سه هفته ادامه پیدا می‌کند.

۲) سرفه نسبتا شدید: این نوع سرفه بین ۳ تا ۸ هفته ادامه پیدا می‌کند.

۳) سرفه مزمن: این نوع سرفه بیش از ۸ هفته ادامه دارد و نشانه‌ای از وضعیت نامساعد جسمانی است.

اگر دچار سرفه مزمن هستید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. علائم زیر نیز معمولا با سرفه‌های مزمن همراه‌اند:

۱) وجود خون در خلط

۲) ترشح بیش ‌از حد مخاط

۳) تنگی نفس

دلایل سرفه‌ شدید

۱) سرماخوردگی معمولی: عفونت‌های ویروسی باعث سرماخوردگی می‌شوند و علائمی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلودرد، سردرد و عطسه هم به وجود می‌آورند.

۲) عفونت‌های سینوسی: عفونت سینوسی یا سینوزیت ناشی از التهاب حفره‌های بینی است. این التهاب به‌خاطر جمع‌شدن مایعات در این بخش از بینی به وجود می‌آید. سینوس‌های پر از مخاط زمینه را برای رشد میکروب‌ها فراهم می‌کنند.

۳) حساسیت: گردوغبار، گرده گل و گیاه یا کپک‌ها ازجمله عوامل حساسیت‌زایی‌اند که باعث تورم راه‌های هوایی ـ تنفسی در بدن می‌شوند. التهاب و تورم این بخش‌های بدن ممکن است باعث سرفه‌کردن شود. گاهی‌اوقات هم سرفه‌ای خشک و مزمن به‌خاطر حساسیت‌هایی مانند تب یونجه رخ می‌دهد. حساسیت فصلی و مواد محرک دستگاه تنفسی می‌توانند باعث بروز سرفه و عطسه شوند.

۴) آسم: سرفه توأم با خس خس سینه و آب‌ریزش بینی احتمالا از علائم آسم است. برای بیماران مبتلا به آسم، سرفه‌های خشک درهنگام شب، صبح زود و ورزش‌های سنگین شدیدتر می‌شود.

۵) آلودگی هوا: مه غلیظ آلوده، دود ناشی از موادی، چون تنباکو یا وسایل نقلیه و گاز و بوی ناشی از مواد رنگی هم محرک‌هایی برای سرفه‌اند.

۶) ورزش‌کردن: ورزش‌کردن وقتی که به هر دلیلی سرفه می‌کنید، آن را شدیدتر خواهد کرد. اگر تمرین‌های ورزشی را در محیطی سرد و آلوده انجام بدهید که اوضاع بدتر هم خواهد شد.

۷) دود سیگار: سیگار موادی سمی دارد که ممکن است باعث سرفه‌های مزمن شوند. فرقی نمی‌کند که خودتان سیگار می‌کشید یا در معرض دود آن هستید، درهرحال امکان به سرفه‌افتادنتان زیاد خواهد بود.

۸) دلایل دیگر: عفونت‌های ریه، سرطان ریه یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) هم ممکن است باعث سرفه شوند.

علائم سرفه شدید

علائمی که معمولا با سرفه همراه‌اند، عبارت‌اند از:

۱) خارش یا درد گلو

۲) گرفتگی گلو

۳) ناراحتی و درد قفسه سینه

سرفه‌های طولانی و مزمن هم نشانه‌های زیر همراه‌اند:

۱) خستگی

۲) بی خوابی

۳) سردرد

۴) ازدست‌دادن کنترل مثانه

۵) شکستگی دنده‌ها

روش ­های خانگی درمان سرفه شدید

مصرف دارو‌های گیاهی خلط آور و روش‌های خانگی می‌تواند شما را از دست سرفه‌ها خلاص کند. البته بهتر است با مشورت پزشک از آن‌ها استفاده کنید. روش‌های خانگی زیر را هم در ذهن داشته باشید.

۱) استفاده از آب ‌نمک

آب‌ نمک می‌تواند گلو را التیام ببخشد و از التهاب مجاری تنفسی کم کند. قرقره آب‌نمک یا شست‌وشوی دهان و بینی با آن باعث می‌شود تا خلط‌ها روان و زیاد شوند و با سرفه‌کردن از بدن بیرون بروند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ انجام شد که نشان می‌داد استفاده از آب‌ نمک برای رفع مشکلات حلق و بینی و التهاب مجاری تنفسی این نواحی بسیار مؤثرتر از اسپری‌های فلوتیکازون است. آب‌ نمک باعث تحریک گلو و درنتیجه سرفه می‌شود و مخاط را از گلو بیرون می‌کند. شیوه استفاده از آن به این ترتیب است:

یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب ولرم حل کنید.

برای دیدن نتایج مثبت و مفید آب‌نمک، دو تا سه بار در روز آن را قرقره کنید.

۲) عسل برای از درمان سرفه شدید

عسل سرشار از آنتی اکسیدان است. این ماده می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود؛ ضمن اینکه خواص ضدمیکروبی هم دارد. مصرف عسل سرفه و عوارض ناخوشایند آن را به‌سرعت التیام می‌بخشد. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، دانشمندان کشف کردند این ماده می‌تواند از سرفه جلوگیری کند یا شد‌تش را کاهش دهد.

تحقیقی دیگر در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف ۲٫۵ میلی‌لیتر عسل قبل از خواب برای رفع سرفه کودکان بیش از یک سال بسیار مفید است. نتایج این تحقیق در مجله «پزشک خانواده کانادایی» منتشر شده است.

در سال ۲۰۱۸ هم تحقیقی انجام شد. در این تحقیق، اثر مصرف عسل، ترکیب عسل و آنتی بیوتیک ها، دارو‌های بدون نسخه رفع سرفه و شربت‌های حاوی عسل بررسی شد. شرکت‌کنندگان در این پژوهش افراد یک تا هجده‌ساله بودند. نتایج این تحقیق نشان داد در مقایسه با راهکار‌های دیگری که در تحقیق به کار گرفته شد، عسل می‌تواند خلط آور باشد و اثرات مفیدی در رفع سرفه داشته باشد.

شیوه استفاده از آن به این ترتیب است

یک قاشق غذاخوری عسل در لیوانی از آب ولرم بریزید. چند بار در طول روز از محتویات این لیوان بنوشید تا گلو‌یتان آرام شود.

یادتان نرود که عسل می‌تواند حاوی نوعی باکتری باشد که در کودکان بوتولیسم ایجاد می‌کند؛ بنابراین نباید به کودکان زیر یک سال عسل بدهید.

۳) زنجبیل، دارویی خلط آور برای درمان سرفه شدید

زنجبیل هم ضدالتهاب و ضدسرفه است و مصرف آن می‌تواند باعث رفع سرفه شود. این ماده سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می‌کند و موجب تسریع درمان بیماری‌ها می‌شود. سالیان طولانی، زنجبیل در پایین آوردن تب، درمان سرفه، درمان آسم و درمان برونشیت نقش داشته است.

در سال ۲۰۱۵، تحقیقی روی حیوانات انجام شد که نشان داد زنجبیل می‌تواند از سرفه‌های ناشی از مصرف اسیدسیتریک در خوکچه‌های هندی جلوگیری کند. برای انجام‌دادن این تحقیق از پلی‌ساکارید‌های ساقه‌های زیرزمینی زنجبیل استفاده شده بود. ترکیبات متنوعی از زنجبیل در مقابله با ویروس‌های سرماخوردگی مؤثر شناخته شده‌اند. این‌ها حاکی از خواص ضدویروسی زنجبیل است.

شوگاول و گینجرول دو ماده موجود در زنجبیل‌اند که به درمان سرماخوردگی کمک می‌کنند. آثار آن‌ها به شکل کاهش تب، جلوگیری از سرفه و آرام‌بخشی اندک به بدن نمود می‌یابد. البته برای اثبات اثربخشی زنجبیل در درمان سرماخوردگی و سرفه شدید به تحقیقات بیشتری نیاز است.

شیوه استفاده از زنجبیل به این صورت است

با یک لیوان آب جوش و تکه‌های کوچک زنجبیل، جوشانده‌ای درست کنید و آن را روزی سه بار بنوشید.

۴) شیرین‌بیان، نمونه‌ای از دارو‌های گیاهی خلط آور

ریشه شیرین‌بیان هم می‌تواند آزردگی و ناراحتی گلو و سرفه را از بین ببرد. از این گیاه در طب چینی سنتی بسیار استفاده می‌شده است. شیرین‌بیان از دارو‌های گیاهی خلط آوری است که می‌تواند سرفه‌کردن را تعطیل کند، ترشحات مخاط را کاهش دهد و از درد گلو کم کند.

سال ۲۰۱۸ پژوهشی درباره خواص شیرین بیان به‌عنوان یکی از دارو‌های گیاهی خلط آور انجام شد و نتایج آن در مجله «بیوارگانیک اند مدیسینال کمیستری (Bioorganic & Medicinal Chemistry) » به چاپ رسید. در فرایند این تحقیق از عصاره خام و ترکیبات شیرین‌بیان استفاده شده بود.

به یاد داشته باشید که افراد دچار فشار خون بالا بهتر است از شیرین‌بیان استفاده نکنند.

این گیاه که از دارو‌های خلط آور گیاهی است و به رفع سرفه و درمان سرفه شدید کمک می‌کند، از قدیم استفاده می‌شده و مردم به اثرات مثبت آن آگاه بوده‌اند. بااین‌حال، لازم است تحقیقات بیشتری برای اثبات این خاصیت آن انجام شود.

شیوه استفاده از شیرین‌بیان به این صورت است:

نصف قاشق چای‌خوری ریشه شیرین‌بیان را در یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. از این چای دو یا سه بار در روز بنوشید.

برای کاهش مشکلات گلو و سرفه‌کردن هم می‌توانید آب‌نبات‌های شیرین‌بیان را نوش جان کنید.

۵) ریحان مقدس، یکی از دارو‌های گیاهی خلط آور

ریحان مقدس از تیره گیاهان خانواده نعناع است. این گیاه را می‌توان در بعضی از دارو‌ها و شربت‌های خلط آور پیدا کرد. از ریحان مقدس در درمان سرفه ناشی از آسم و برونشیت‌های ناشی از حساسیت به‌وفور استفاده می‌شود. این گیاه به رقیق‌شدن مخاط و خروج ساده‌تر آن از ریه کمک می‌کند.

روغنی که از ریحان مقدس استخراج می‌شود، برای رفع مشکلات ناشی از آسم و سرفه‌کردن مفید است. البته لازم است درباره این گیاه هم پژوهش‌های بیشتری انجام دهند و اثربخشی آن را ازنظر علمی بیشتر تأیید کنند.

شیوه استفاده از ریحان مقدس به این صورت است:

۸ تا ۱۰ برگ ریحان را با ۵ عدد گیاه میخک در یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. بعد از سردشدن محلول، آن را ۳ بار در روز بنوشید.‌

می‌توانید چند قطره از روغن این گیاه را هم داخل آب جوش بریزید و ۱ یا ۲ بار در روز با آن بخور بدهید.

۶) سیر

سیر هم به مشکلات تنفسی و درمان سرفه کمک می‌کند. درواقع، این ماده نوعی داروی گیاهی خلط آور قوی‌ای است. در سال ۲۰۱۰ تحقیقی انجام و نتیجه آن در نشریه «فارماکوگنوزی ریویو» (Pharmacognosy Review) منتشر شد که نشان داد سیر در کاهش سرفه بسیار مؤثر است و خواص درمانی دیگری هم دارد. درباره سیر هم به پژوهش‌های بیشتری نیاز است و در حال حاضر به‌طور قطعی نمی‌توانیم درباره خواص آن نظر دهیم.

شیوه استفاده از سیر به این صورت است:

استنشاق بوی سیر ایده خوبی است.‌

می‌توانید سیر را بکوبید و با عسل ترکیب کنید و این مخلوط را ۲ تا ۳ بار در روز بخورید.

۷) نعنای تند، از جمله دارو‌های گیاهی خلط آور

دارو‌های گیاهی خلط آور

مصرف نعنای فلفلی باعث بهبود عملکرد ریه‌ها می‌شود. جوهر نعنا یا منتول (menthol) ترکیب اصلی نعنای تند است که خواص زیادی برای بدن دارد. روغن نعنای تند می‌تواند به درمان سرفه، عفونت‌های گلو، برونشیت، آسم و سینوزیت کمک کند. این ماده گیاهی در دسته دارو‌های گیاهی خلط آور ریه قرار می‌گیرد و خواص ضدمیکربی و ضداسپاسم هم دارد. البته هیچ پژوهش خاصی درباره اثربخشی مصرف نعنای تند در کاهش سرفه انجام نشده است؛ اما به‌طور تجربی، آثار مطلوب مصرف این ماده خود را نشان داده است.

شیوه استفاده از نعنای تند به این صورت است:

یک قطره روغن نعنای تند را داخل آب جوش بریزید و با آن بخور بدهید.

نوشیدن چای نعناع تند هم فکر خوبی است.

۸) برگ گیاه عشقه

برگ گیاه همیشه‌سبز عشقه هم آثار مطلوبی در خلط آوربودن و ازبین‌بردن سرفه دارد. گفته می‌شود که ساپونین موجود در این گیاه به رقیق‌شدن مخاط گلو و بینی و خروج راحت‌تر آن از بدن کمک می‌کند. پژوهشی نشان داد که ترکیب عصاره برگ خشک عشقه، آویشن، بادیان رومی و ریشه گیاه پنیرک پُف‌نبات یا مارشمالو (Marshmallow) می‌تواند به کاهش سرفه کمک کند. البته این پژوهش مراحل علمی دقیقی را طی نکرده است و برای اثبات دستاوردهایش به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد. درهرحال، تعداد تحقیقاتی که درباره اثربخشی گیاه عشقه بر کاهش سرفه صورت می‌گیرد، رو به افزایش است و فایده این برگ در رفع سرفه هر روز بیش از گذشته آشکار می‌شود.

درباره سرفه به این نکات هم دقت داشته باشید

سرفه و سردردی که باهم در بدن رخ می‌دهند، معمولا نشان‌دهنده وجود بیماری خاصی‌اند که این دو مشکل از علائم آن است؛ اما گاهی هم سرفه‌کردن باعث می‌شود تا فشار به سر وارد شود و سردرد شکل بگیرد.

سرفه شبانه

تحریک گلو یا راه‌های تنفسی معمولا باعث سرفه‌کردن می‌شود. زمانی که برای خوابیدن دراز می‌کشید، احتمالا دچار رفلاکس معده یا ترشحات بینی از پشت حلق می‌شوید. این‌ها گلو را تحریک می‌کنند و باعث سرفه می‌شوند؛ اما زمانی که در طول روز به شکل ایستاده‌اید، اثرات جاذبه زمین مانع این مشکلات می‌شود.

اثر گلیسیرین

از گلیسیرین برای افزایش غلظت شربت‌سینه استفاده می‌شود و نوعی حلّال هم هست. علاوه‌براین، گلیسیرین می‌تواند اثربخشی خوبی در رفع سرفه هم داشته باشد. این ماده حکم نوعی روان‌کننده و مرطوب‌کننده را دارد؛ ضمن اینکه شربت‌های گلودرد را هم شیرین می‌کند. خواص ضدالتهابی گلیسیرین ثابت شده است. در سال ۲۰۱۷ تحقیقی انجام شد که نشان داد شربت سینه‌های حاوی گلیسیرین و طعم‌دهنده‌هایی مانند لیمو یا عسل در درمان سرفه شدید مؤثرند.

اثر سولفات روی

سرماخوردگی‌ها معمولا ناشی از ویروس‌های سرماخوردگی موسوم به راینوویروس هستند. در ترشحات بینی تعداد زیادی از این ویروس‌ها وجود دارد. سرفه، عطسه و خروج مخاط از بینی می‌تواند باعث پخش ویروس‌ها در محیط اطراف شود. پژوهش‌ها حاکی از آن است که مصرف سولفات روی در روز شروع ابتلا به سرماخوردگی، از مدت آن می‌کاهد.

اثر شربت سرفه گیاهی

در سال ۲۰۱۵ تحقیقی درباره اثرات شربت سرفه گیاهی بر کاهش سرفه انجام شد. شربت‌سینه مذکور حاوی ترکیبی از آویشن، ریشه گیاه پنیرک پُف‌نبات، برگ‌های عشقه و بادیان رومی بود. این پژوهش نشان داد که مصرف این شربت می‌تواند به کاهش سرفه در بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، برونشیت و عفونت‌های تنفسی کمک کند.

2 نظرات

 1. ملیکا

  2023-03-05 at 10:15

  سلام عالی بود من الان سرفه های شدیدی دارم و مطمئنم که این مطالب عالی و بینظیر به دردم میخوره (◉‿◉) ممنونم از سایت محشرو خیلی خوبتون

  Reply
  • دکتر مرتضی فلاح پور

   2023-03-05 at 23:48

   سلام ملیکا عزیز
   امیدوارم حالتون زودتر خوب بشه

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *